افتتاحیه هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری

گفتگو کوتاهترین و کم هزینه ترین راه برای حل اختلاف میان دولتها است/ دیگر نمی توان بین ملتها دیوار کشید؛ امروز روز همسایگی در جهان است/ گردشگری به امنیت، فرهنگ و انسجام و تعامل ملتها می انجامد
رییس جمهوری، گفت و گو را کوتاهترین و کم هزینه ترین راه برای حل اختلاف میان دولتها دانست و با تاکید بر اینکه ایران کشور صلح و دوستی است، اظهارداشت: ما به صلح، آشتی، برادری، همزیستی افتخار می‌کنیم و امروز زمانی نیست که بین ملت‌ها، دیوار کشید هر چند که برخی یادشان رفته است که سالیانی پیش، دیوار برلین فرو ریخت.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری تصریح کرد: اگر دیواری هم بین ملت‌ها باشد، باید برداشت و دنیای امروز، دنیایی نیست که بین ملت‌ها و مردمان سرزمین‌های مختلف فاصله ایجاد کرد. امروز روز همسایگی است همه از لحاظ فرهنگی، علمی و تمدنی همسایه یکدیگر شده‌ایم و هستیم و جهان ارتباطات و فناوری اطلاعات فاصله‌های ملت‌ها را کمتر کرده است.
رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه امروز کسی نمی‌تواند در مقابل جهانی شدن بایستد، گفت: امروز روزی است که ملت‌ها از لحاظ فرهنگی به یکدیگر نزدیک‌تر شدند و قطع‌کردن پیمان‌های تجاری دنیا کمکی به اقتصاد، توسعه و رونق اقتصادی نخواهد بود.
دکتر روحانی تأکید کرد: امروز روز آشتی، نزدیکی و همزیستی مسالمت‌آمیز ملت‌هاست و روز ایجاد فاصله بین ملت‌ها نیست و اگر می‌خواهیم به صلح، ثبات و امنیت بیشتر دست یابیم، باید تعامل بین ملت‌ها را بیشتر کرده و مفاهمه را میان مردم ملت‌‌های مختلف افزایش داد.
رییس‌ شورای عالی امنیت ملی خاطر نشان کرد: ما ملتی هستیم که آثار افراطی‌گری، تجاوز و تروریسم را با همه وجودمان احساس کرده ایم. در اطراف ایران آتش افراط‌گری و تروریسم هنوز شعله می‌کشد و از نزدیک شاهد درد و رنج مردم عراق، سوریه، افغانستان، یمن و لیبی هستیم.

رییس‌ جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دولت در سایه توافق برجام راه را برای میزبانی هر چه بیشتر از جهانگردان، آماده‌تر کرده است، اظهار داشت: امروز نیازمند نزدیکی، تعامل و وحدت بیش از پیش ملت‌ها و جهانیان با یکدیگر هستیم و دولت یازدهم تلاش دارد صنعت گردشگری را در ایران به سمت توسعه حرکت دهد.

دکتر روحانی با بیان اینکه توریسم و گردشگری به عنوان پلی میان ملت‌های جهان، محسوب می‌شود، گفت: در این میان راهنمایان گردشگری پل‌های میان ملت‌ها، فرهنگ‌ها و تمدن‌های جهانی هستند و گردشگری زمانی به کمال می‌رسد که راهنمایان آن با بیان و اخلاقی خوش، از گردشگران به خوبی استقبال کنند.

رییس‌ جمهوری اضافه کرد: راهنمایان گردشگری تاریخ و زوایای تمدن بشری را با بیان و تسلط خود به تاریخ به جهانگردان بیان می‌کنند و ابعاد و صورت‌های پشت پرده تمدن‌ها را برای گردشگران توضیح می‌دهند و بدون تردید اگر راهنمایان گردشگران نبودند، بهره معنوی و علمی گردشگران از سفر خود بسیار اندک می‌بود.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: راهنمایان گردشگری خادمان میراث گذشته و واسطه‌ای برای معرفی آثار تاریخی و افکار امروز جهان و نیز واسطه‌ای بین قرن‌های گذشته با نسل امروز هستند و تاریخ هزاران سال گذشته را به تاریخ امروز متصل کرده و اذهان نسل جوان را با تمدن کهن پدران و اجدادمان آشنا می‌سازند.